%100
Gönüllüyüz

%100 Gönüllüyüz Çalışmalarımız

%100 Yaşam Kalitesi İçin Gönüllüyüz!

%100 Gönüllüyüz ile Arpa’nın Hikayesi

Hordeum Vulgare yani bildiğimiz adı ile “Arpa”nın tarihi çok eskilere dayanıyor. 10.000 yılı aşan bir geçmişi var. Üretimde dünyada 4. Türkiye’de ise buğdayın ardından 2. sırada. 

Bizim için ise önemi çok büyük!

Biramızın 4 ana hammaddesinden belki de en önemlisi yani olmazsa olmazı!

Toprağa düşüşünden sonra yaklaşık 200 günlük bir macerası var arpanın.  Biz de %100 Gönüllüyüz ekibimizle birlikte tohumdan biraya uzanan bu yolculuğunda arpamıza eşlik etmek ve sizleri de bu yolculuğa dahil etmek istedik.  

Kasım ayının soğuk bir gününde başladı hikayemiz.
Urfa’nın Suriye sınırına yakın uçsuz bucaksız bereketli toprakları üzerinde bulduk kendimizi.  Hayatını bu topraklara adamış emektar çiftçilerimizle tanıştık önce. Çaylarını içtik, hatırlarını sorduk, sizler için selamlarını aldık. Sonra tarlalara uzandık birlikte… Bira için en uygun olan çift sıralı arpanın peşine düştük. Eskiden elle yapılırmış tarım, şimdi traktörler hallediyor. Eski usulü merak edince bizi kırmadılar onu da denedik birlikte ama zormuş gerçekten.
Onlar için alışılmış bizim içinse zevkli ama bir o kadar yorucu bir günün sonunda arpamızı nihayet toprakla buluşturduk. 200 gün sürecek kendi macerasını yaşasın diye.

Biz de bir sonraki etaba dek kendi maceralarımıza dönerken tarımın ama doğru tarımın, iyi tohumun ve bilinçli ekim yapmanın önemini daha da iyi anlamış olduk. Şirketimizin tarım konusundaki yatırımlarının sadece şirkete değil, ülkemize ve bizim geleceğimize de yapılmış yatırımlar olduğunun bilincine vardık*.

Şimdi hevesle 2. etabı bekliyoruz.
O güne dek sağlıcakla kalın.

 

*Malt ve Maltlık Arpa Geliştirme Çalışmalarımız

Türk Tuborg, kaliteli bira kaliteli hammaddeden geçer ilkesinden hareketle, tarımsal hammadde de kaliteyi artırmak için Malt Üretim Departmanı bünyesinde Maltlık arpa Arge çalışmalarını başarı ile sürdürmektedir.

Tarım Bakanlığı bünyesindeki GAPTAEM (Güney Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü) ile işbirliği içinde yürütülen denemeler neticesinde arpa tohumu çeşitlerimiz Bakanlıkça tescillenmiş, veriminin ve  maltlık kalitesinin yüksek olması nedeniyle laboratuvar çalışmaları için 2017 yılında referans tohum kabul edilmiştir. Türkiye'de; çiftçilerimize  sertifikalı  ve yüksek kaliteli iki sıralı biralık arpa  tohumu verilerek, kaliteli maltlık arpa üretimi geliştirilmektedir.

Kadın Varsa İmkansız Yoktur!

Gönlümüzden kopanları ihtiyaç duyanlarla paylaşmak için bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanına gittik, paylaştık, tamir ettik, boyadık, temizledik, sarıldık… Ve pek çok kişinin kalbine dokunduk.

Şimdi ise sınırlarımızı biraz daha genişleterek geleceğimizin en büyük gücü olarak gördüğümüz kadınlarımıza el uzatalım dedik ve %100 Gönüllüyüz programımız kapsamında “Kadın Varsa İmkânsız Yoktur” sloganıyla yepyeni bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi başlattık.

2019 yılı boyunca devam edeceğimiz bu projede; saygın gazeteci Tuluhan Tekelioğlu tarafından hazırlanan ve ülkenin farklı coğrafyalarında yaşayan 9 farklı ve çok özel kadının ilham veren hikâyelerini derlediği “Yapabilirsin” belgeselini ülke çapında yaymak ve daha çok kadının ilham almasına olanak sağlamak istedik.

Lansmanını 2018 yılının Aralık ayında Başkanımız Damla Birol’un da katılımıyla Kars’ta gerçekleştirdiğimiz projemiz 9 Mart’ta İzmir’de, 3 Mayıs’ta Adıyaman’da, 13 Haziran’da ise Mersin’de binlerce kadının katılımı ile gerçekleşti.

Projemizin içeriğini özetlemek gerekirse:

Girişimci, sanatçı, sporcu, yönetici, iş sahibi, bilim insanı olma konusunda “Kadın Varsa İmkansız Yoktur” diyerek hayallerinin peşinden giden kadınların sayısını arttırmayı ve onları yüreklendirmeyi amaçlayan proje; Tuluhan Tekelioğlu tarafından hazırlanan Yapabilirsin belgesel filminin gösterimi ve ardından ünlü gazetecinin katılımcılarla sohbeti ile devam ediyor.

Kars, İzmir ve Adıyaman’da gerçekleşen etkinliklerde olduğu gibi son durağımız olan Mersin’deki etkinlikte tüm katılımcılar hep birlikte “Kadın Varsa İmkansız Yoktur, Yapabiliriz, Yapabilirsin” diye haykırdı.

Projemiz, yıl boyunca başta belgeselde yer alan 9 harika kadının yaşadıkları iller olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde devam edecek. Muhteşem kadınlarla bir araya geldiğimiz projemizin  detaylarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

%100 Gönüllüyüz Programımız kapsamında yalnızca çalışanlarımız değil, çalışanlarımızın aileleri, bayilerimiz ve tedarikçilerimiz de projelere dahil edilerek, sosyal sorumluluk bilincinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. 


• Bağımsız Kadın Direktörler
• Türk Kadın Matematikçiler Derneği’ne destek
• İş Hayatında Kelebek Etkisi – kadın mühendis adaylarının iş hayatıyla ilgili bilgilendirilmesi
• Mor Çatı Vakfı’na destek
• Somalı kadınlara destek
• Girişimci kadınlara destek
• TUSİAD

%100 Gönüllüyüz Ekibi olarak Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin (ÖSGD) 17 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirdiği 11. Gönülden Ödüller töreninde Türk Tuborg %100 Gönüllüyüz Programımız ile Gönüllülük Programı Teşvik Ödülü’nü aldık.


%0
%0